Martin ura

Etusivu
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019

  • lansi-savo.fi 14.10.2025:

    14.10.2025

    Martti Puumalaiselle tuttu viides sija Perussa

    lansi-savo.fi 14.10.2025: Martti Puumalaiselle tuttu viides sija Perussa | Urheilu | Länsi-Savo

    judoliitto.fi 14.10.2025: Liman Grand Prix: Martti Puumalainen viides – Emma Krapu seitsemäs – Suomen Judoliitto ry

     

    Kuvituskuva: Lima Grand Prix 2025, +100 kg, BRONZE FIN PUUMALAINEN vs UKR BALYEVSKYY
    (c) Kulumbegashvili Tamara

    meidokan.fi: Meido-Kanilaisia kisaamassa napapiiriltä päiväntasaajalle ja siltä väliltä. – Meidokan – Meidokan

    ”Kohti päiväntasaajaa (En tiedä onko Peru siinä, mutta haitanneeko tuo?) Uusi Grand prix kisa, jossa taso korvasi määrän eli kovia nimiä oli paikalla.

    Martti “Marde” Puumalainen pääsi ensimmäisen kierroksen huililla. Sitten vastaan tuli Belgian isokokoinen Ndao. Mardella ei ollut suurempaa hätää matsissa ja Marden sode-tsuri-komi-goshi jysähti voimalla mattoon ipponin arvoisesti. Sen verran kovaa kyytiä Ndao sai, että ensiapua tarvittiin paikalle, mutta toivottavasti kaveri selvisi pikku ruhjeilla.

    Pooli finaaliin vastaan tuli Kyproksen Antoniov. Molemmille alkuun shidot . Antonioville vielä yksi shido ja sitten pieni ryntäys kouchia tehdessä ja kaveri pääsi kippaamaan seoi-nagella. Ensin siitä annettiin ippon ja muutettiin kuitenkin waza-ariksi ja matsi jatkui, mutta aika tili vastaan Marden takaa-ajossa. Marde keräilyihin.

    Keräilyissä palautui Pariisin Olympiakisat 2024, kun vastassa oli Azerbaizanin Kokauri. Pariisissa tuli pataan, mutta nyt oli osat vaihtuneet. Kokauri pääsi yukon johtoon, mutta Marde niittasi seoi-nagen sisään ja vei sen loppuun asti ja ippon. Näin oli Pariisin kalavelat maksettu ja kisojen ykkössijoitettu sai lähteä kotimatkalle matkamuistomyymälän kautta, kun sitä mitalia ei tullut.

    Marde eteni siis pronssimatsiin ja vastassa oli Ukrainan Balyevskyy. Marde oli koko ajan käskijän paikalla ja teki yrityksiä peräjälkeen. Ukrainalainen sai jo yhden shidon kun Marde painoi päälle. Sitten se yksi pieni virhe kostautui. Marden oma vastaliike ura-nage epäonnistui ja lopputuloksen itse suoraan selälleen ja kaveri sai sidonnan. Marde siis viides, mutta esitykset matolla olivat kyllä todella pirteät ja mitali oli täysin realistinen tavoite.

    Marde viestitteli Perusta, että oli suht tyytyväinen, mutta harmitteli lähinnä omaa hölmöyttään tappioista.

    Marde pääsee tulevana sunnuntaina korjaamaan pikku virheet kun suomalaiset matkaavat Perusta Meksikon Grand Prixiin ja sieltä toivottavasti tuliaisina se mitali eikä sombrero”

    Esa Korkia-aho.

    Uusimmat leikkeet

    Judoka Martti Puumalaisen ura

     

     

    Yhteistyössä

    Mikkelin kaupunki
    Etelä-Savon Energia Oy | ESE
    Esli
    Kamppailuareena Mikkeli
    Suomen Judoliitto
    Mikkelin Judo